İnteraktif Vergi Dairesi Uygulamaları Kılavuzu

01-01-1970 03:00

113 kez okundu

İnteraktif Vergi Dairesi ve Uygulamaları   İnteraktif Vergi Dairesi nedir? Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan hizmetlerin zaman ve yer koşulu aranmaksızın kolay, hızlı ve etkin bir şekilde elektronik ortamda yapılabilmesine imkân sağlayan güvenilir, etkileşimli, yeni nesil bir sistemdir. Sistemden kimler yararlanabilir? Sistemden; – Kullanıcı kodu ve şifresi bulunan, – e-Devlet şifresi bulunan, – ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden şifre edinen gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilir. Sisteme nasıl giriş yapılabilir? Sisteme Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası/ Vergi Kimlik Numarası/Kullanıcı Kodu ve Şifre bilgileri ya da e-Devlet Şifresi kullanılarak ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılabilir. İnteraktif vergi dairesini kullanmak için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır.   Sistemi kullanmak için şifre nasıl alınabilir? Şifre gerçek ve tüzel kişilerce hem ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden hem de vergi dairesinden alınabilir. e-Devlet şifrenizle de İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş şifresi unutulursa, ne yapılmalı? ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden “Şifremi Unuttum” butonu tıklanarak yeni şifre oluşturulması mümkündür. Sistemin avantajları nelerdir?

  • Vergi dairesine gidilmeksizin vergisel işlemlerin yapılabilmesi.
  • İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılan başvuru/taleplerin hangi aşamada olduğunun takibinin sağlanması.
  • Vergi dairesi sistemlerinde kayıtlı olan kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, mükellefiyet bilgileri ve motorlu taşıtlara ilişkin bilgilerin görüntülenebilmesi.
  • İşlemlerin sistem üzerinden başlatılması ve sonlandırılması.
  • Mükelleflere aracısız olarak elektronik ortamda hizmet sunulması.
  • Vergiye gönüllü uyum seviyesinin artırılması.

İnteraktif Vergi Dairesi ile hangi bilgilere ulaşılabilir? – Sicil bilgileri – Yönetici ve ortaklık bilgileri – Borç detayı ve ödeme işlemleri – Beyanname, bildirim ve tahakkukları görüntüleme – İade/mahsup edilebilir durumdaki ödemelere ait bilgilere – Vergi ceza ihbarnameleri – E-Yoklamalar – E-Tebligatlar – E-Haciz bilgileri – Ödeme emirleri   İnteraktif Vergi Dairesi ile hangi işlemler yapılabilir? – Vergi ceza ihbarnamesi indirim/uzlaşma talebi – Vergi borcu taksit (tecil) talebi – Özelge talebi – İzaha davet kapsamında cevap yazısı hazırlanması – Borç durum yazısı talebi – Mükellefiyet yazısı talebi – İade/mahsup talebi – Ödeme emri sorgulaması ve mal bildirimi – Dilekçe ve eklerinin verilmesi – Muhtasar beyanname verilmeyeceğine dair dilekçe verilmesi – İletişim bilgileri güncelleme dilekçesi verilmesi – Geçerli e-beyanname sözleşmelerine erişim ve sözleşme iptal işlemi – Hazır beyan uygulamasına erişim – Gayrimenkul sermaye iradına konu malın elden çıkarılması ile gelirin son bulması dilekçesi verilmesi – Kasko değerine göre MTV düzeltme talebi dilekçesi verilmesi – Diğer konularla ilgili genel amaçlı dilekçe verilmesi İnteraktif Vergi Dairesi ile hangi sicil işlemleri yapılabilir? – İşe başlama bildirimi – İşi bırakma bildirimi – İşyeri adres değişikliği bildirimi – Şube işyeri açılış bildirimi – Şube işyeri kapanış bildirimi – Muhtasar beyanname verme dönem değişikliği dilekçesi verilmesi – Yönetici değişikliği dilekçesi verilmesi – Faaliyet konusu değişikliği dilekçesi verilmesi – Unvan değişikliği dilekçesi verilmesi – Ek faaliyete başlama dilekçesi verilmesi – Hisse devri dilekçesi verilmesi – Vergi türü değişikliği dilekçesi verilmesi İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden hangi sorgulamalar yapılabilir? – Ödeme kaydedici cihaz bilgileri – Belge basım bilgileri – Ödeme alındı ve sorgulama – Adıma düzenlenen e-arşiv faturalar İnteraktif Vergi Dairesinde şifresiz ödeme işlemleri nelerdir? – MTV ve TPC ödeme – Tecilli borç ödeme – Belge numarası ile ödeme – Cep telefonu harcı ödeme – Tapu harcı ödeme – Pasaport harcı ödeme – Pasaport değerli kâğıt bedeli ödeme – Sürücü belgesi harcı ödeme – Sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ödeme – TC kimlik kartı bedeli ödeme İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılabilecek şifresiz işlemler nelerdir? – Şifresiz ödeme işlemleri – E-belge doğrulama – E-vergi levhası sorgulama – Gümrük çıkış beyannamesi sorgulama – Mükellefiyet ve borç durum yazısı doğrulama – ÖTV2A ödeme belgesi sorgulama – Re’sen terk ettirilen mükelleflere ait sorgulama – Vergi kimlik numarası doğrulama – Vergi kimlik numarası sorgulama – Yabancılar için vergi kimlik numarasından sorgulama Kaynak: GİB

DUYURULAR
İZZET SÜSOY
Menemen Ticaret Odası Başkanı İZZET SÜSOY