VERBİS VE KAYIT OLMA HAKKINDA

29-08-2019 15:16

131 kez okundu

 

VERBİS NEDİR VE KAYIT OLMA ZORUNLULUĞU

 

Değerli üyelerimiz öncelikle odamızın sayfasını takip etmeniz sizler açısından faydalı olacaktır. Mevzuatta sizi ilgilendiren değişiklikleri müşavirimiz takip etmekte ve bu sayfadan sizi bilgilendirerek cezalı durumlara düşmenizi önlemektedir. İşte  bu konulardan birisi de  6698 sayılı kanunla getirilen VERBİS dir.( Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi dir).

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 07.04.2016 tarihli ve 29677 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmak suretiyle yürürlüğe girmiştir

Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları için Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemine kayıt yükümlülüğü 01.10.2018 tarihinde başlamış olup 31.12.2019 tarihinde sona erecektir

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu şirketlere önemli mükellefiyetler yüklemektedir. Söz konusu Kanun ile getirilen düzenlemelere uyum sağlamak başlı başına hukuki ve teknik bazı çalışmaların yapılmasını gerektirmektedir.

Söz konusu Kanun ile getirilen düzenlemelere uyma zorunluluğu tüm şirketler için geçerlidir. Kanun ile ilgili cezalar çok yüksek olduğundan ve şirketlerin ileride  telafisi mümkün olmayan yüksek ceza ve tazminatlarla karşılaşmaması açısından hukuk müşavirinizden ve bilgi işlemden sorumlu teknik personelden destek almanızı öneririz.

 

İZZET SÜSOY

MENEMEN TİCARET ODASI

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

 

 


  • Yorum Yap

  • Ad Soyad:

  • Email:

  • Mesajınız: