TOBB Türkiye 100 Hk.

17-01-2019 12:28

260 kez okundu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde ve TEPAV işbirliğinde, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerini belirlemek üzere 2011 yılında, Türkiye 25 programı gerçekleştirildi. Sonraki yıllarda Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini tespit edip ödüllendirmek amacıyla bu program Türkiye 100 olarak devam etti. Bu yıl Türkiye 100 Programının beşincisi gerçekleştirilecek.

Türkiye 25 Ödül Töreni, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığının ev sahipliğinde Aralık 2011’de düzenlenen II. Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde, dönemin ABD Başkan Yardımcısı Sayın Joe Biden’ın katıldığı törende dünya kamuoyuna açıklandı. Türkiye 100 listesine girmeye hak kazanan şirketlere ise ödülleri, 3-6 Aralık 2013 tarihlerinde yapılan Beşinci İzmir İktisat Kongresi’nde, dönemin Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen akşam yemeğinde verildi. Türkiye 100 listesinde ilk 10’da yer alan şirketlerin temsilcileri, 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

Türkiye 25 ve Türkiye 100 listelerinin kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte yazılı ve görsel basında listeye girmeye hak kazanan şirketlerle ilgili çok sayıda haber yapıldı. Görünürlükleri artan şirketlerin yeni ortaklara, müşterilere ve tedarikçilere erişimleri kolaylaştı. Bu şirketlerin büyümelerini devam ettirmeleri için gerekli kilit unsurlardan biri olan görünürlük, TOBB öncülüğünde gerçekleştirilen programlar sayesinde bu şirketlere sağlandı. Buna ek olarak, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri, AllWorld Network’ün çok sayıda ülkeden binlerce hızlı büyüyen şirketin de dâhil olduğu, küresel ağına katılma imkânı elde etti. Ayrıca, başarılı şirketlerin bir bölümü, AllWorld Network tarafından her yıl Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilerek gelenekselleşen AllWorld Harvard Zirvesi’ne katılarak, farklı ülkelerden girişimcilerle iş ilişkileri geliştirme şansı yakaladılar. Böylece, Temmuz 2012 ve Temmuz 2013’te ABD’ye gerçekleştirilen seyahat ile hızlı büyüyen şirketlerin küresel bağlantıları güçlendirildi.

2016 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konferans salonunda TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde 2012-2015 döneminde satış gelirlerini dikkate alınarak, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri düzenlenen organizasyonla plaketlerini aldılar. Türkiye 100 şirketleri, değerlendirmeye alınan dönemde, satış gelirlerini ortalama yüzde 438 oranında, çalışan sayılarını da yüzde 74 oranında artırdılar.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin başarı hikâyeleri, gençleri girişimci olmaya teşvik ediyor. Türkiye 100 sayesinde şirketlerini hızla büyütmeyi başaran girişimcilerin başarı öyküleri geniş kesimler tarafından bilinir hale geliyor.

2011 yılından bu yana gerçekleştirilen Türkiye 100 yarışmasını bu yıl yeniden düzenliyoruz. Başvuran şirketler, 2015-2017 dönemi satış gelirleri büyüme hızına göre değerlendirilecekler. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye 100 ile hızlı büyüyen şirketlerin görünürlükleri artacak.

http://turkiye100.tobb.org.tr

 

 

 

 

KİMLER BAŞVURABİLİR

Aşağıda sıralanan kriterleri sağlayan şirketlerin başvuruları kabul edilecektir.

- 31 Aralık 2014 ve öncesinde kurulan,
- 2015 yılında en az 500 bin TL satış gelirine sahip,
- 2017 yılında en az 1,5 milyon TL satış gelirine sahip,
- 2015-2017 döneminde satış gelirlerini en az yüzde 10 oranında arttıran şirketler,

Ayrıca;

 

- Kamu ortaklığı ve/veya halka açık olan şirketlerin başvuruları geçerli sayılmaz.
- Yurtdışı merkezli bir şirketin Türkiye şubesinin başvurusu geçerli sayılmaz.
- Başvuracak şirketlerin merkezlerinin Türkiye’de bulunması gereklidir.
- Ortakları arasında Türkiye dışındaki ülkelerin vatandaşları olan şirketler de başvurabilir.
- Hisselerinin yüzde 51’inden fazlası halka açık başka bir şirkete ya da bir kamu şirketine ait olan şirketlerin başvuruları geçerli sayılmaz.
- Kar amacı gütmeyen şirketlerin başvuruları geçerli sayılmaz.
- Holdinglerin başvuruları geçerli sayılmaz; bir holdingin çatısı altındaki şirketler başvurabilir.
- Franchise işletmelerinin başvuruları geçerli sayılmaz.
- Otomobil galerileri, kuyumcular, dağıtım şirketleri, döviz şirketleri, bankalar ve elektrik, gaz, akaryakıt ve su sağlayıcıların başvuruları geçerli sayılmaz.

  • Yorum Yap

  • Ad Soyad:

  • Email:

  • Mesajınız: