ŞİRKET SAHİPLERİNİN EMEKLİLİKLERİNDE SGK’NIN YAPTIĞI DEĞİŞİKLİK.

11-08-2020 15:13

1040 kez okundu

ÖZET :  Kendi işyerinde SGK'lı olarak çalışanlar zorunlu olarak Bağ-Kur'a yönlendirildi.

Ekim 2008'den önce, çalıştığı şirkette ortak olanlar, AŞ'de kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi, genel müdür olanlar ile limited şirkette ortak olanlar, Bağ-Kur' lu oldukları dönemde ara vermeksizin prim yatırmış olmaları şartıyla SGK' dan emekli olabiliyorlardı. Yani kendi şirketinde ekim 2008 ayı öncesi işçi olarak sgk.lı gösterilenler ara vermeyip emekliye kadar bu statüsünü korumuş olsalardı sgk.dan işçi olarak emekli olabiliyorlardı.

SGK, 24.04.2019 tarih ve E.6285868 Sayı ile yayınladığı 2019/9 nolu genelgesi ile bu uygulamaya son verdi. Kendi işyerinde SGK'lı olarak çalışanlar zorunlu olarak Bağ-Kur'a yönlendirilmeye başlandı. Bu durum  ise emekli maaşlarında düşüş demektir. Çünkü bağ-kur dan emekli olacaklardır.

Halen, kendi nam ve hesabına iş yapan kişiler ile bir şirket ortağı olarak çalışma hayatına devam eden kişiler sosyal güvenlik kuruluşu olarak Bağ-Kur'a tabi olmaktadırlar. Bir AŞ' de genel müdür olarak çalışan kişinin kendi çalıştığı şirkete ortak ve yönetim kurulu üyesi olması halinde kendi şirketi olması münasebetiyle BAĞ-KUR lu olması zorunlu olup işçi statüsünden prim yatırılmayacaktır. Ama ortağı olmadığı başka bir şirkette genel müdür ise kendi şirketindeki BAĞ-KUR luluğu durdurulacak ortağı olmadığı diğer şirketteki genel müdürlüğü sebebiyle SGK. da işçi statüsünde yani 4/A lı olarak prim yatırıp buradan emekli olabilecektir.

   Burada önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Sahibi olduğunuz şirketin çalıştığınız şirketle bir ortaklığı varsa 4/A sigortalılığınız yine kabul edilmemektedir.

 

RAHMİ ÇELİK

ODA DANIŞMANI

  • Yorum Yap

  • Ad Soyad:

  • Email:

  • Mesajınız: