İŞ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

07-09-2022 08:35

31 kez okundu

 

Değerli üyelerimiz ;

Bize sorulan sorular üzerine  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında sizleri kısa notlarla bilgilendirmek istedik;

Öncelikle bilinmelidir ki ; İş güvenliği tedbirleri konusunda mevzuatımız ilk sorumluluğun işverene ait olduğunu belirtmiş ve önlemlerin prensiplerini de belirtmiştir. 

İş sağlığı ve güvenliği kanunu kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanları kapsar.(kanunda sınırlı bir şekilde istisnası vardır.)

 

İş yerleri iş ve işçi güvenliği göz önünde bulundurularak tehlike sınıflarına ayrılır. Böylece iş güvenliği hizmetlerinin daha belirgin bir şekilde ortaya koyulması amaçlanmaktadır. İşyeri tehlike sınıfları tebliği ’ne göre Çok Tehlikeli olanlar A, Tehlikeli olanlar B, En Az Tehlikeli olanlar ise C sınıfında yer alır. Sınıf tespiti, yapılan işin yaptıranı ile bakanlık görevlilerinin dâhil olduğu bir komisyon eşliğinde belirlenir. Ayrıca bu kanun ile sınıflara göre iş güvenliği belgesi verilir. Bu sayede doğru iş için doğru eleman alımı yapılarak, iş kazalarını daha aza düşürmek amaçlanmıştır.

 

01.07.2020 tarihinden itibaren Az Tehlikeli Sınıfta yer alan Kamu ve özel işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalıştırmak veya bunlardan aylık düzenli hizmet almak zorunlu hale getirilmiştir.

01.07.2020 Tarihinden itibaren 50 çalışan sayısından daha az kişi ile az tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren işletmeler ile kamu kurumlarında iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu uygulamaya geçti. Daha detaylı bilgiler kanun ve yönetmelikte belirtilmiştir.

NOT : Az tehlikeli işletmeler sınıfında yer alan 50'nin altında çalışanı bulunan işyerlerini kapsayan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı tahsisi ile İşyeri Hekimi bulundurma zorunluluğu süresi 28 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak 31.12.2023 tarihi olarak değiştirilmiş oldu.

 

RAHMİ ÇELİK

ODA DANIŞMANI

  • Yorum Yap

  • Ad Soyad:

  • Email:

  • Mesajınız: