İKİNCİ EL ARAÇLARIN SATIŞINDA YENİ DÖNEM

21-08-2020 14:36

161 kez okundu

 

    İKİNCİ EL ARAÇLARIN SATIŞINDA YENİ DÖNEM

    Değeli üyelerimiz  ikinci el araçların satışında yapılan değişiklikle ilgili odamız facebook sayfasında bir paylaşım yapmış ve kamuoyuna duyurmuştu. Bu konu ile ilgili sizlere bilgi vermek ve konu hakkında vergi uzmanı olarak görüşlerimi aktarmak isterim

 İkinci el motorlu araç alım satımı ile ilgili yönetmelikler ve tarihleri aşağıdadır.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin

Tarihi

Sayısı

13/2/2018

30331

Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliklerin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin

Tarihi

Sayısı

1-

8/9/2018

30529

2-

10/8/2019

30858

3-

27/12/2019

30991

 Son olarak ta 15.08.2020 tarih ve 31214 sayılı resmi gazetede değişiklik yapılmıştır. Merak edenler yukarıda belirtilen yönetmelikleri okuyabilirler.

    Son yönetmelikte ikinci el araç alım satımını  yetki belgesi olanlar yapabileceklerdir. Bunu yapacaklarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları taşımayanlar ikinci el araç alım satımı yapamayacaklardır. Yetki belgesi alınma baş vurusu, takip sistemi noterlerin sorumluluğu yetki belgelisinin sorumluluğu vs.tümü anılan yönetmelikte belirtilmiştir. Biz burada 3 den fazla araç alım satımı yapan firma ve kişilerin durumu hakkında ki görüşlerimizi sizlerle paylaşacağız.

3 TEN FAZLA İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMI YAPAN FİRMA VE KİŞİLERİN DURUMU

Yönetmelik gereği İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır.

Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir. 

Burada dikkat edilirse ikinci el motorlu kara taşıtın ticaretinden bahsetmektedir.

Ticaretin tanımı gerek Türk ticaret kanunda gerek vergi kanunlarında gerekse doktrin de yer almaktadır. Ticarette esas olan ticari niyet,  bu konudaki oluşan organizasyon ve devamlılıktır. Yani bir kişi veya firma ben ticaret yapacağım niyetiyle harekete geçecek bu konuda organizasyonunu oluşturacak ( yer kiralam, işçi tutma, ofis açma gibi.) ayrıca bu işi devamlı yapacaktır. İşte bu durumda ticaretten bahsedebiliriz. Yönetmelik de lafzında bundan bahsediyor. Bunu yapacak kişi yetki belgesi alacaktır demektedir. Şayet bir işletme veya fabrika araçlarını değiştirecek ve de bu değiştirilen araç işletmede kullanılacaksa burada bir ticari faaliyetten bahsetmek doğru değildir. Ayrıca burada 3 adet sınırlaması da söz konusu olamaz. Bunun içindir ki yönetmelik  MADDE 5 – (1) İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır. Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir.   maddesinde aksi bakanlıkça tespit edilmedikçe ifadesi kullanılmıştır. Bu konuda bakanlıktan bir açıklama yapılacağı kanısındayım.

RAHMİ ÇELİK

ODA DANIŞMANI

  • Yorum Yap

  • Ad Soyad:

  • Email:

  • Mesajınız: