Gıda Maddelerinde KDV Oranı %1’e Düşürülmüştür.

15-02-2022 12:17

113 kez okundu

 

Gıda Maddelerinde KDV Oranı %1’e Düşürülmüştür.

13.02.2022 tarihli ve 31749 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bu günden itibaren toptan perakende ve ithalat yerli ayrımı olmaksızın, gıda maddelerinde KDV oranı %1’e düşürülmüştür.

-%8 KDV oranı uygulanacak mal ve hizmet teslimlerini gösteren II sayılı listenin “A) GIDA MADDLERİ” bölümü ve altında yer alan sıralar bölüm başlılığı ile birlikte %1 KDV oranı uygulanacak mal ve hizmet teslimlerini gösteren I sayılı listeye taşınmıştır. Buna göre gıda maddeleri için uygulanmakta olan %8 KDV oranı %1’e düşürülmüştür. Özetle ;

1-İndirim pirinç, bulgur, nohut gibi tüm bakliyat ürünleri, su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, pasta, makarna, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, zeytin, yumurta, patates, soğan, biber, domates, salatalık gibi sebze ürünleri, meyveler, konserveler, turşu, salça, reçel gibi gıda maddelerinde uygulanacaktır.

2- Söz konusu indirim ÖTV’ye tabi gıda maddelerini kapsamaz. Yani gazoz, kola, meyve suyu, havyar gibi ÖTV’ye tabi gıda maddelerinde KDV oranı %8 olarak uygulanmaya devam edecektir.

3- Söz konusu indirim lokanta ve pastane gibi yerlerde sunulan hizmetleri kapsamaz. Bunlarda KDV oranı %8 olarak devam etmektedir.

4-İndirimin yürürlük tarihi 14.02.2022’dir.

5- Gıda maddelerinde KDV oranında toptan perakende ayrımı kalkmış, olup oran hepsinde %1 olacaktır.

6- Gıda maddelerine %1 KDV oranı ithalatta da uygulanacaktır.

7- İndirimli oran ambalajlı ambalajsız ürün ayrımı olmaksızın uygulanacaktır.

NOT  ;İndirimli orandan kaynaklı kdv.nin  iadesi mümkündür. Bu ürünleri satanların %18 girdiler nedeniyle yüklenilen ve satışta uyguladığı %1 oran nedeniyle indirim yoluyla giderilemeyen KDV’nin iadesi alınabilecektir. Zira bu firmaların ambalaj, elektrik, doğalgaz ve nakliye gibi %18 KDV ödeyerek edindikleri girdiler mevcut olacaktır.

RAHMİ ÇELİK

ODA DANIŞMANI

  • Yorum Yap

  • Ad Soyad:

  • Email:

  • Mesajınız: